Genel

Küçükler ve Küçümsemeleri

Avatar

Atalarımız ” Biri arkanızdan konuşuyorsa ondan öndesiniz demektir” der. Arkamızdan konuştuklarını sandıkları kişilere ithaf ediyoruz :))

Hani bir ortama girersiniz de sizin bir dalda yeterli olduğunuza inanan insanların size sordukları soruları elinizden geldiğince bildikleriniz kadarıyla yardımcı olmaya çalıştığınızda o bulunduğunuz ortamda ‘küçük’ler vardır. Sizin haliyle kullandığınız ve kendisinin anlamadığı birkaç terim ile karşılaştığında şöyle size ukala bir bakışla alay etmeye çalıştığınızı sanır!Yeah man that is who i am saing about! Aha o şahıslar! Allah derim. Bu zamana kadar insanları bir şekilde aldıkları yetmiyormuş gibi sizin bildikleriniz karşısında ezilen şahıslar! Bildikleri sadece sağdan soldan çarptıkları birkaç ufak ‘dene-yanıl’ yönteminden öteye gitmeyen israf güruh. Ha işte o kişilere ‘kıl’ oluyorum arkadaş! Ve aha da bu biline ki ağzınızla kuş pisliği de yeseniz arkadaş valla gözümde sıfırsınız. Sebep? Ego. Ulan zaten bişey bilmiyorsun, zaten bildiklerin seni buralara zar sor bir şekilde getirtilmiş; o zaman oturacaksın! Ha çok bildiğini sanıyorsan aha da sana meydan. Sen ve 3 kişi karşılığında ben kendimden olan Ahmet YAKIŞIR ile mücadeleye davet ediyorum. Önünüze bir anakart koyacağım. Bozuk! Şayet sen o anakarttaki tüm bileşenleri sayabilirsen ve değerli kardeşim Ahmet’e soracağım tüm soruları da sana sorduğumda cevap verirsen söz ben bir daha yazılım ile alakalı neyim varsa bırakacağım. Şayet sen kaybedersen herhangi bir anakarttaki tüm vendorları yiyeceksin! Al buyur!

         Kusuruma bakmayın değerli okurlarım. Diyeceksiniz ki yahu ne oldu hayırdır? Valla sormayın! Ne olmadı ki! Arkadaş yahu ordan burdan duyduğu birkaç kelime ile geçinmeye çalışan biri bugün ben acizane bir abimize bilgi verirsen kıs kıs ukalaca sırıttı. Aha bu oldu 2. Aha yanarım yanarım kullandığım kelimelerin o zırtonun anlamadığı türden olması ve onun ‘ego’suyla gülmesi. Yahu arkadaş hiçbir şey bilmiyorum. Buna adım gibi eminim. Ama böyle ukalaların da yanında inanın o kadar büyük bir sinire kapılıyorum ki anlatamam! Veritabanının ne olduğunu bilmez ama database demesini çok iyi bilir! Ağ’ın ne olduğunu bilmez ama ‘Network’ demesini iyi bilir. Ha işte tüm sitemim bu tiplere arkadaş yahu! Kuzum ben artık o işleri yapmıyorum sağolsun Ahmet kardeşim hallediyor artık. Ha gel gelelim biraz kendimizi beğenmeye! Ama sadece o pis tayfayadır lafım aman sakın kimse üzerine alınmasın.

visual-csharp-express-editionTayfa. Sen bu civarlarda elinle burnunu silerken biz sistemlerde cirit atıyorduk! Tayfa, sen hesap makinasıyla leblebi yazmayı çözdüğünde biz ‘metasploit’ler ile güvenlik testleri yapıyorduk! Tayfa, sen ‘irc’de nick değiştirirken biz web sitelerine yoğunluk veriyorduk. Tayfa sen bilgisayarın parçalarını ezberlerken biz işlemcinin hız sınırlarını zorluyorduk. Tayfa sen monitörün çözünürlüğünü değiştirmeyi öğrendiğin sevinci tadarken biz laptopların LCD panelindeki imulator Cartı değiştiriyorduk! Tayfa sen Microsoft Windows’ta kullanıcı parolasını değiştirmeyi öğrendiğinde biz Linux ortamında hangi masaüstü yöneticisi daha iyidir; KDE mi GNOME mi onu tartışıyorduk! Tayfa sen ‘pcin virüs yemiş’ cümlelerini kullanırken biz Sality.NAR ( Sector 5) virüsünün Win32 işletim sistemlerinde nasıl silinir onun kodunu yazıyorduk. Tayfa sen USB Flash disklere bulaşan basit bir kurtçuğu virüs addetip flash diskteki tüm dosyaların silindiğini sandığında biz millete bunun sadece ufak bir kurtçuk olduğunu, Autorun.INF türevi bir etkiyle çalıştığını ve kullanıcının dosyalarının silinmediğini ‘Attrib’ parametresiyle dosyaların özniteliğiyle oynayıp görünür yapmayı gösteriyoduk. Tayfa sen not defteriyle ufak ‘html’ etiketleri ile ilgilenirken biz Visual Studio’da Static Void Main’lerle Console App ile ilgileniyorduk. Tayfa sen..Tayfa valla yazacak çok şey var ama parmaklarım yoruldu. Tayfa buna rağmen hiçbir şey bildimediğimiz konusunda ısrarcıyız. Ha senden de bişey öğrendik. Ukala olmamayı! Ufak varlıkla büyük meblağlar elde etmemeyi! Falan da filan..Yine de senden bunların dışında bize katabileceğin birşey varsa amenna baş göz üstüne. Tayfa I wanna say more sentences as i never used to..Yukarıda yazdığım bazı terimler seni aşabilir hakkını helal edersin artık tayfa.  He şimdi seni aşan birkaç garabet ile 2. dile geçelim.

       Son birkaç cümle daha yazayım. Çok şükür, elhamdulillah abilerim amirlerim bizim bazı konularda yeterli olduğumuz kanaatine vardıklarından bize bazı görevleri layık gördüler. İnşallah, Cenab-ı Hakk’ın izni ile de onları hiçbir surette mahçup etmeyeceğiz. Tayfa, sana daha şunları da yazacaktım ki ; çok şükür yazılım konusunda cahil bilgim ölçüsünde yetiştirdiğim öğrencim TUBİTAK’ın düzenlemiş olduğu yarışmada dereceye girmeye layık görülüp ödül aldı. Şuan İstanbul’un saygın şirketinde Veri Güvenliği Uzmanlığı yapıyor.  Bir diğer kardeşim de Bitlis’te donanım konusunda ve Web sitesi tasarlama-Grafik Tasarım konusunda neredeyse ilk sıralarda. Birkaç yıl önce Ortaokul sınıfında okuyan öğrencilerime Web Tasarım eğitimi vermiştim ve şuan çoğu site yapıyor. Bunlar benim başarılarım değil alakası bile yok! O öğrencilerimden çok şey öğreniyorum. Hele hele az önce bahsettiğim İstanbul’da hem eğitim gören ve çalışan Güvenlik Uzmanı kardeşim ve ve Grafik-Web Tasarım ile ilgilenen kardeşim tamamen kişisel başarıylayla bu seviyeye geldiler. Hiçbir zaman da ‘ego’larına yenik düşmediler, düşmeyecekler de. Yani anlayacağın Tayfa; bir daha sırıttığını görürsem aha o zaman salarım valla bunları üzerine 🙂 Hele bu Grafik-Webçinin eli hiç rahat durmuyor. Söyleyeyim. İşi gücü veritabanlarında cirit atmak vallaha! Ha son olarak da sağolsunlar bazı yerlerde abiler beni bu konularda referans olarak göstermeye başladılar Allah razı olsun. Ama buna rağmen hiçbir şekilde, katiyyen yeterli değilim. Hatta bu konuda en alt seviyedeki biriyle eş düzeydeyim diyebilirim. Allah bizi kibirle sınamasın inşallah.

Yeah all. Here, In Turkiye, the goverment blocked to enter the Twitter. Too many reforms were damaged. Turkiye got many good advance at last 12 years. But around a few months ago Turkiye losing the democratic advances one by one. Please be patient! Cos; good days waiting us! Wi will get back all we lost.

Yazar Hakkında

Avatar

Suat Tusun

Bir enaniyet abidesi. Yazılımla ilgileniyor. Visual C# bildiğini sanıyor. PHP'de iyi. Ağ - sanallaştırma da bildiğini iddia ediyor. Grafik ortamla arası iyi değil. İngilizcesi güzel. Arapçası idare. Kürtçesi de harika. Hacking-Penetration'a ayrı ilgisi var. Judo biliyor. Silahlara merakı var.

Yorum Bırak