I am Loader!
Genel Yazılım Dersleri

Çok Çalışmalıyız!

Mehmet Baki İlikhan Kardeşim

Mehmet Baki İlikhan Kardeşim

He doğru. Valla bu sıralar çok çalışmamız gerekiyor. Bu sıralar Ankara – Bitlis arası mekik dokuyorum dostlar. Bir taraftan Ankara’daki toplantılara katılıp öbür yandan da Bitlis KHB’deki işlerle ilgilenmek durumundayım. Bugün Hizan’daydık yine. Hizan’daki Devlet Hastanesi çalışanlarımızla ‘ip’ çalışması yaptık. Sağlık Bakanlığı’nın IP Adresi Tahsisi kapmasında Birliğimize bağlı Hizan Devlet Hastanemizdeki işimizi Bilgi – İşlem sorumlumuz değerli kardeşim, azimli ve çalışkan Mehmet Baki İLİKHAN kardeşim sayesinde hallettik. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu arada aynı şekilde Ahlat Devlet Hastanesi Bilgi İşlem Sorumlusu Sabahattin Sunav abime, Tatvan Devlet Hastemiz Bilgi İşlem Sorumlusu Fatih ALTIOK abime, Bitlis Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Bilgi İşlem Sorumlusu Ömer Faruk YURDERİ kardeşime, Adilcevaz Onkoloji Hastanesi Bilgi – İşlem Sorumlusu  İrfan ÇALIM abime de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Genel Sekreterimiz Sayın Dr. Şevki ERKAL’ın talimatları doğrultusunda işlerimizi elimizden geldiği kadar seri bir şekilde yapmaya gayret etmekteyiz inşallah.

img_1629Evet beyler ve bayanlar…Standartları yakalayacağız inşallah. Fakat bu sıralar ayrı bir sorunum var. Yahu bu ev dekorasyonları ile ilgili araştırma yapıyorum.Ne çeşitler var abi nedir bu?Neyse. Ankara’ya gidişte her zamanki gibi uçakla gittik. Ben ve çok değerli abim sekreterliğimizin mühendisi Kenan SELÇUK. He ağalar. Bin uçağa. Arkadaş piskopat bir pilota denk geldik herhalde. Uzun saçlı, top sakallı bir pilot abi. Koltuklara oturduk. Uçak kalktı derken on beş dakika sonra bizim piskopat havada artık kime gösteriş yapıyorsa, uçak bir sallanıyor ki! İlk dakikalar bişey olmaz herhalde diye düşüyordum ki abi adam havada manevralar yapmaya mı başladı nedir bir sallanıyor bir sallanıyor…Kenan abinin umrunda değil. Yahu arkadaşım düşeceğiz! Kenan abide tık yok. Neyse abi şükür ki yarım saat sonra inişe geçeceğimizi planlıyoruz derken aha valla iniyor uçak…Verhalsıl indik abi çok şükür! Gözünü sevdiğim Esenboğa!

Ankara’daki işleri hallettik fakat Kenan abi benden önce Bitlis’e dönmek zorunda kaldı. Ben ertesi gün yani Cumartesi günü mecburen otobüsle geldim. Gelmez olaydım! Arkadaş rezalet, zulüm! Hamd olsun pinti biri veya cimri değilimdir bundan eminim ama arkadaş otobüs bir yerde duruyor bir yemek yemeğe kalıyorsun, ki zaten bayat yemekler, kazık gibi fiyatlar! Çay içmek istiyorsun! Yuhhhhh! Tuvalete gidiyorsun, la sanki adamın eline sı.ıyorsun ki adam gözünün içine baka baka ‘helalinden’ parasını bekliyor. Hele o muavin ve otobüs şöförlerinin havası varya yemin olsun F16 pilotunda yoktur! Ha bir de o otobüste ne gariptir ki öyle anlamsız duygulara kapılıyorsun ki sanırsın Romeo aşkından ölecek! Neyse ki yol da bitiyor bir şekilde e tabi sizi de bitiriyor. Tavsiyem mümkün oldukça uçağı tercih edin valla.

img_1632Son olarak değerli kardeşim Ahmet BAPİR vallahi billahi tillahi son 3 aydır facebook yazıp da enter tuşuna basmadım. O yüzden dediğim gibi ilkokul ve ortaokul çocuklarının yeri oldu yahu! O yüzden Twitter. Gerçi twitter yasağı var diye girilemiyor diyorlar. Ben giriş yapılamadığı kanaatinde değilim. İsteyen girebiliyor. So how? Yani nasıl do? Anlatalım. Yukarıda söylediğim gibi IP mimarisini bilen için son derece kolay. Suatçım sen anlıyor musun bu ip işlerinden? E yani tabii ki. Anlat la bize dediğinizi duyduğumu varsayarak anlatalım.

Öncelikle şunu çok iyi bilmemizde fayda var. Biz herhangi bir siteye girmek için herhangi bir tarayıcıya ( browser )  sitenin adresini yazdığımızda ve sitenin yüklenerek karşımıza geldiğinde aslında bilgisayar bunu katmanlarla sağlıyor da bizim haberimiz yok abi. Biz buna OSI katmanları diyoruz. Ahan da altta sıradım.

7.Uygulama Katmanı (Application Layer)
6.Sunum Katmanı (Presentation Layer)
5.Oturum Katmanı (Session Layer)
4.Nakil (iletim) Katmanı (Transport Layer)
3.Ağ Katmanı (Network Layer)
2.Data Link Katmanı (Data Link Layer)
1.Fiziksel Katmanı (Physical Layer)

Fiziksel katmandan taaaa uygulama katmanına kadar. Aha o uygulama katmanı az önce dediğim gibi sitenin karşımıza ‘şrakkkk’ diye açılması. Yahu konuyu niye bu kadar boğuyoruz ki ayrıntılarla! Yahu Suat kardeş sen bize yasaklı sitelere nasıl girebiliriz onları söylesene! Başşş gözzz üstüne!

Bu konuda en etkili yöntem de DNS’lerdir. Yani Domain Name Services. Yani Site ad çözümleyicileri. Gerçi bu DNS’ler genellikle Public yani herkesin kullanımına açık DNS’lerdir. Herkesin kullandığı bu Public DNS’ler nedense pek işe yaramazlar çünkü yüksek trafiğe maruz kalacaklardır. Eee sonuç? Sonuç şu ki biraz araştırma yaparsanız daha etkin DNS adresleri bulabilirsiniz. Hemen hemen her türlü Networking hizmetleri veren sitelerde genellikle Google DNS, Norton DNS, UYDUNET DNS… falan. Bunların çoğu ömürlerini tamamladı sanıyorum.

Suatçım bizi ayrıntıda boğma yol göster. Buyrun size bir adres.

http://public-dns.tk/

Bu verdiğim linkte gayet uygun DNS Server’lar mevcut.

İkinci yöntem ise tarayıcınızın proxy adresini değiştirmek. Bu konuda hayli deneyimli proxy’ler mevcut.

Eee cep telefonları için? Onlar için de VPN bağlantı sağlayıcıları öneririm. AppStore veya Google APP Store’da hayli mevcut. Parmaklarım yoruldu loooooo. Selam ve dua ile.

Yorum Bırak

 
× Whatsapptan Yazabilirsiniz!